Şişecam Nakit ve Ödemelerinin Kontrolünü Nasıl Ele Geçirdi?

Şişecam Nakit ve Ödemelerinin Kontrolünü Nasıl Ele Geçirdi?

Görünürlük Zorlukları

Şişecam, son birkaç yıldaki uluslararası büyümesiyle nakit yönetimini sağlamak konusunda zorluk yaşamaya başladı.

Hazine, borçlanma gibi stratejik kararları ele alırken, grup içindeki bireysel İştirakler kendi ödeme işlemlerini gerçekleştirdi ve nakitlerini kurumsal kaynak planlama (ERP) sistemlerini kullanarak yönetti.

Hazine, iştiraklere nakitlerini nasıl yönetmeleri gerektiği konusunda rehberlik etti. Bununla birlikte, Şişecam, küresel olarak nakit bakiyeleri üzerinde gerçek zamanlı görünürlük sağlayabilecek ve rehberliğin takip edilip edilmediğini gösterebilecek merkezi bir raporlama sistemine sahip değildi.

Raporlama, aylık bazda gerçekleşme eğilimindeydi ve bireysel yan kuruluşlar ay sonunda rapor veriyordu. Sonuç olarak, hazine, nakit üzerinde grup çapında görünürlük kazanmak için karmaşık, zaman alıcı süreçleri takip etmek zorunda kaldı.

Şişecam’ın Global Treasury Management Barış Gökalp, Kyriba deneyimini şu cümle ile özetledi:

Ödeme Sorunları

Ayrıca Şişecam'ın ödeme süreçleri de verimsizdi. Dosya transfer protokolü (FTP) ile bankalarına ödeme dosyalarını gönderirken, faks ve e-posta ile gönderilen yazılı talimatlarla takip etti. İmza sahibi mevcut değilse, imza toplanana kadar ödeme birkaç saat ertelenebilir. Genellikle, bir ödemenin gerçekleştirilmesi 30 ila 60 dakika sürer. Ayrıca, tüm ödeme emirlerinin ERP'ler üzerinden oluşturulmaması, borçların izlenmesini ve takip edilmesini zorlaştırdı.

Çözüm

Şişecam, Hazine yönetim sistemi (TMS) arayışında özellikle aşağıdaki kriterleri karşılayan bir iş ortağı aradı:

  • Pazarda iyi bir itibar ve küresel müşteri referansları sağlama yeteneği

  • Farklı ülkelerin ödeme biçimlerini desteklerken farklı ERP ve bankacılık sistemleriyle entegre olabilen bulut tabanlı bir hizmet olarak yazılım (SaaS) çözümü tedarikçisi

  • Bir dolandırıcılık tespit sisteminin sağlanması

  • Güvenlik ve güvenlik sertifikalarına odaklanma

  • Diğer global işletmeler için büyük ölçekli TMS (Treasury Management System) uygulamalarıyla kapsamlı deneyim

  • Şişecam'ın ana ERP sistemi olan SAP ile güçlü bir ilişki ve SAP dışındaki diğer ERP sistemleri ile entegrasyon yeteneği

Kyriba tüm bu kriterleri karşıladı. TMS aynı zamanda Şişecam'ın yeni ERP sistemlerine ve bankacılık ortaklarına hızlı bir şekilde katılmasına olanak sağlayacak ve grup satın almalarını gerçekleştirecek.

İş Dönüşümü

Kyriba'nın uygulanması Şişecam'a nakit parası üzerinde tam bir görünürlük sağladı ve ödemelerini yönetme şeklini tamamen değiştirdi. Artık Kyriba TMS aracılığıyla SWIFT MT940 gün sonu banka hesap özetlerini alıyor, bu da nakit pozisyonlarının güncel bir görünümüne sahip olduğu anlamına geliyor.

Tüm ödeme emirlerinin Şişecam'ın ERP sistemleri üzerinden yükseltilmesi, grubun ödeme süreci üzerindeki kontrolünü artırmaktadır. ERP sisteminde ödeme emri kaydı yoksa o ödeme yapılmayacaktır. Bir ERP sisteminde bir sipariş oluşturulduğunda, doğrudan Kyriba içinde bir ödeme dosyası oluşturulur. İmza sahipleri, çok faktörlü kimlik doğrulama güvenliğini kullanarak ödemeleri hızlı ve kolay bir şekilde onaylamak için sisteme giriş yapabilir. Şişecam'ın bankaları  biçimlendirme hatalarını hızla vurgulayabilir ve belirli ödemelerle ilgili sorguları gündeme getirebilir. Bir ödemeyi gerçekleştirmek için gereken süre 8 ila 15 dakikadır.

Şişecam, personelinden COVID-19 nedeniyle evden çalışmaları istediğinde Kyriba'nın dijital onay süreçleri gerçek bir fayda sağladı. İmza sahipleri ödemeleri uzaktan onaylayabildiler ve bu da basılı belgelerin işlenmesiyle ilişkili sağlık risklerini ortadan kaldırdı.

Dolandırıcılık Tespiti

Şişecam, Kyriba Payments Network'ün genel ödemeler modülüne ek olarak, şüpheli ödemeler hakkında uyarılar oluşturmak için dolandırıcılık tespit modülünü uyguladı. Tedarikçilerin IBAN'larındaki değişiklikleri almanın yanı sıra sistem, şirket veya ülkenin yaptırım listesinde olup olmadığını kontrol eder. Sistem şüpheli bir ödeme tespit ettiğinde ek kontrollerin yapılmasını gerektirir. Sonuç olarak Şişecam, halihazırda gerçekleşmiş olan dolandırıcılık faaliyetlerine yanıt vermek yerine gerçek zamanlı olarak dolandırıcılığı önleyebilir.

Sonraki Adımlar

Şişecam, Türkiye'de kullanmaya başladığı Kyriba'nın tedarikçi finansmanı hizmetini diğer ülkelerde de kullanmayı planlamaktadır. Şu anda şirket, belirli pazarlarda indirim koşulları üzerinde anlaşmaya varırken ve tedarikçilere ödeme yaparken manuel süreçleri takip ediyor. Dijital bir süreçle Şişecam'ın tüm tedarikçileri, Şişecam Topluluğu Şirketleri'nden olan alacaklarını dünya çapında izleme ve iskonto etme olanağına kavuşacak. Ayrıca Kyriba'nın nakit tahmin modülü ve döviz yönetimi ürününü programına entegre etmeyi planlıyor.

Kyriba.com da yayınlanan başarı hikayesinin orijinaline buradan ulaşabilirsiniz.

Blog yazımızı paylaşacağın sosyal ağını seç ve hemen paylaş!

Siz Sorun Biz Yanıtlayalım!

Sorularınız için hemen iletişime geçin. En kısa sürede size döneceğiz.

Form Doldur